1η Διημερίδα ειδικότητας κλασικού αθλητισμού ΤΕΦΑΑ Α.Π.Θ.
Αρχική / Ενημέρωση / 1η Διημερίδα ειδικότητας κλασικού αθλητισμού ΤΕΦΑΑ Α.Π.Θ.

1η Διημερίδα ειδικότητας κλασικού αθλητισμού ΤΕΦΑΑ Α.Π.Θ.

«Αναπτυξιακός αθλητισμός στο κλασικό αθλητισμό: σύνδεση της θεωρίας με την πράξη»

Για πρώτη φορά στη χώρα μας πραγματοποιήθηκε επιστημονική διημερίδα με μαζική συμμετοχή από όλες τις ειδικότητες στίβου των ΤΕΦΑΑ (Θεσσαλονίκης – Σερρών – Αθηνών – Κομοτηνής – Τρικάλων ) με θέμα τον αναπτυξιακό αθλητισμό στίβου και στόχο την σύνδεση της θεωρίας, που διδάσκεται στα ΤΕΦΑΑ, με την εφαρμοζόμενη πράξη στα αθλητικά σωματεία.
Η διημερίδα έγινε το Σάββατο 19/3/16 στις νέες εγκαταστάσεις του ΤΕΦΑΑ Θεσσαλονίκης στη Θέρμη και την Κυριακή 20/3/16 στο κτήριο ΚΕΔΕΑ στη Πανεπιστημιούπολη. Την παρακολούθησαν 100 φοιτητές των ειδικοτήτων, 20 καθηγητές που διδάσκουν στίβο στα ΤΕΦΑΑ όλης της χώρας και 30 προπονητές.
Μεταξύ των άλλων παρουσιάσθηκαν εισηγήσεις:
α. με την πορεία των επιδόσεων νεαρών αθλητών από τη χώρα μας και διεθνώς.
β. με παραδείγματα ανάπτυξης των φυσικών ικανοτήτων (δύναμη, αντοχή) και τεχνικών ικανοτήτων για αναπτυξιακό αθλητισμό
γ. με τους νέους θεσμούς των διεθνών αγώνων Παίδων – Κορασίδων (Παγκόσμιοι, Ολυμπιακοί, Πανευρωπαϊκοί) και το αντίβαρο με το πρόγραμμα kids’ athletics της ΙΑΑΦ.
δ. με θέματα επαγγελματικής κατοχύρωσης του επαγγέλματος του προπονητή στίβου.
Τέλος έγινε συζήτηση, μεταξύ των διδασκόντων, για τον τρόπο αξιολόγησης των φοιτητών.

Για την οργανωτική επιτροπή
Σαρασλανίδης Πλούταρχος