Εργαστήριο Κοινωνικής Έρευνας στη Φυσική Δραστηριότητα
Αρχική / Εργαστήρια Τεφαα Σερρών / Εργαστήριο Κοινωνικής Έρευνας στη Φυσική Δραστηριότητα

Εργαστήριο Κοινωνικής Έρευνας στη Φυσική Δραστηριότητα

Διευθυντής: Συμεών Βλαχόπουλος, Καθηγητής

Το Εργαστήριο Κοινωνικής Έρευνας στη Φυσική Δραστηριότητα ιδρύθηκε το 2008 στο Τμήμα Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού του ΑΠΘ στις Σέρρες. Ο εσωτερικός κανονισμός δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ 1996/25-9-2008. Το αντικείμενο της ερευνητικής δραστηριότητας συνίσταται στην κατανόηση των παραγόντων και των μηχανισμών που αφορούν σε θέματα οργάνωσης και διοίκησης του αθλητισμού, διευκόλυνσης και μεγιστοποίησης της αθλητικής απόδοσης, ενίσχυσης και διατήρησης της φυσικής δραστηριότητας του γενικού πληθυσμού σε συσχετισμό με τη διατήρηση, τη διαφύλαξη και τη βελτίωση της υγείας και της ψυχολογικής ευεξίας.